Please reload

Recent Posts

    Seven Charger volleyball players are on top ten lists in WCAC statistics through games played on Tuesday, Sept. 18.  Makayla Hoing holds down the...

VB Girls Rank Well in WCAC Statistics

September 21, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Charger Boys Finish Second at Perry Relays; Girls Place Third

April 6, 2018

     The ACGC track teams traveled to Perry last night for the Perry High School Davis Coed Meet, and both teams turned in good performances against good competition on a cool and breezy evening.  The Charger girls finished third among six teams, while the boys finished second in a field consisting of several larger schools for both the girls' and boys' meets.  WCAC track power Panorama won the girls meet, while another WCAC team, Des Moines Christian, captured the boys event.

    Four Charger girls won a total of five golds, with Sarah Schelling winning the long jump, Mady McDermott the shot put, Kate Crawford the 800 meter and 3000 meter runs, and Audrey Stowe the 400 meter hurdles.  Three individuals had first place finishes for the boys, as Caden Wardyn won the long jump, Clay Bllheimer the 800 meter run, and Noah Nelson the 3200 meter run.  In addition, the boys' 800 meter relay team, consisting of Gabe Rowley, Justin Plowman, Grady Laabs, and Dylan Soper captured first in the 800 meter relay.

    Girls' mentor Colin Shawgo was upbeat about his team's performance.  "Once again, another good early meet for us.  It was cold, but for the most part our girls went out and really worked hard to get good times and throws," he said.  "Almost everyone got season bests, and those that didn't were pretty close, which is saying a lot with the weather.  With the first week in the books, I am really excited for the rest of the year."

    Boys' coach Tyler Mosbach was equally pleased with his teams performance when he said,"In a meet with unfavorable conditions, the guys focused on two things--competing and getting better. And they did that without question.  As a team we needed a meet to break the practice cycle and mix it up.  At the end of the night there were a lot of happy faces and that is what makes practicing for over a month without a competition worth it.  We had a ton of PR's and for the first meet of the year in the cold that is pretty remarkable.  We are excited for the next meets and an opportunity to show off the work the team has been putting in."

    Next week's schedule includes meets for both the boys' and girls' teams at Panorama on Tuesday, April 3 and in Guthrie Center for the first home meet on Thursday. 

    Charger results are as follows:

 

Event                              Girls' Results                                        Boys' Results

Long Jump                     1st: Sara Schmeling, 14'9.75"            1st: Caden Wardyn, 19'4.5"

Shot Put                         1st: Mady McDermott, 37'0"                3rd: Quynton Younker, 40'2"    

                                                                                                        5th: Sam Madsen, 39'0" 

Discus                             3rd: Mady McDermott, 96'6"                5th: Collin Stowe, 117'11"   

100 meters                    No place finishers                                 3rd: Dylan Soper, 11.85

200 meters                    No place finishers                                 No place finishers

400 meters                    No place finishers                                 4th: Caden Wardyn, 56.42

800 meters                    1st: Kate Crawford, 2:32.37                  1st: Clay Billheimer, 2:11.09       

                                        3rd: Emma Swanson, 2:41.73              3rd: Noah Nelson, 2:14.84

                                        5th: Rylee Sloss, 2:55.62

1500 meters (G)            3rd: Lauryn Embleton, 5:45.42

                                        6th: Aubrey Chemlar, 6:06.24

1600 meters (B)                                                                              2nd: Clay Billheimer, 5:02.63                                                                                                                         5th: Garrett Young, 5:22.86

3000 meters (G)            1st: Kate Crawford, 11:09.82

                                        4th: Lauryn Embleton, 11:56.51

3200 meters (B)                                                                            1st: Noah Nelson, 10:16.14    

100 meter hurdles (G)  2nd: Mady Smith,17.99         

110 meter hurdles (B)                                                                   No place finishers

400 meter hurdles        1st: Audrey Stowe, 1:18.4                     4th: Gabe Rowley, 1:04.64

                                                                                                         5th: Grady Laabs, 1:04.86

 

400 meter relay            4th: Mady Smith, Reagen Rumelhart,  3rd: Austin Wierick, Cole Boyer,

                                           Belle Policky, Savana Fuller, 59.44   Justin Plowman, Dylan Soper, 49.32

 

800 meter relay            3rd: Mady Smith, Reagan Rumelhart,  1st: Gabe Rowley, Quenton Spack,

                                         Belle Policky, Savana Fuller, 2:03.53  Grady Laabs, Dylan Soper, 1:41.70

 

1600 meter relay         5th: Kylie Young, Emma Swaonson,      4th: Joe Davis, Quenton Spak, Carter 

                                       Kennedy Young, Rylee Sloss, 5:02.26    Schildberg,Donnie Swanson,4:16.55

 

3200 meter relay          5th: Sophie Danker, Keely Vasey,         4th: Garrett Young, Jason Goff, Joe 

               Jackie Trujillo-Garcia, Malena Rumelhart, 5:02.26      Davis, Donnie Swanson, 10:34.57

 

800 medley relay          3rd: Mady Smith, Reagan Rumelhart   5th: Ben Kingery, Will Byars, Darvon

                                    Savana Fuller, Audrey Stowe, 2:08.10      Grubbs, Austin Wierwick, 1:56.22

 

1600 medley relay        5th: Emma Vogl, Reese Coffman,         3rd: Kolbe Jacobe, Ben Kingery, 

                               Kylie Young, Kenney Young, 5:27.78       Quenton Spak, Carter Schildberg, 4:17.06

 

400 meter shuttle         4th: Jenna Stringer, Reese Coffman,

   hurdle relay (G)         Jenna Andersen, Charlotte Colling, 1:30.82

 

440 meter shuttle                                                                           2nd: Cole Boyer, Gabe Rowley, Caden

   hurdle relay (B)                                                                              Wardyn, Grady Laabs, 1:10.11

 

Girls' Team Scores                                                                          Boys' Team Scores

Panorama           167                                                                       DSM Christian               132

Carroll                 112                                                                       ACGC                              112

ACGC                    109                                                                      Perry                                99

Winterset              77                                                                       Panorama                       96

Perry                     72                                                                       Carroll                             95

Saydel                   21                                                                       Saydel                             29

                                                                  

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags