Please reload

Recent Posts

    Seven Charger volleyball players are on top ten lists in WCAC statistics through games played on Tuesday, Sept. 18.  Makayla Hoing holds down the...

VB Girls Rank Well in WCAC Statistics

September 21, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Charger Girls Second, Boys Third in Gonzales-Parrish Invite; Billheimer Breaks Meet Records in 800,1600 Meter Runs

April 27, 2018

    Last night's Gonzales-Parrish Invitational track meet was a good one for the Charger teams, as the girls claimed third place with 144 points and the boys claimed second with 151 points.  IKM- Manning swept both meets with 156 points in the girls' meet and 181 in the boys' event.

   First and second places finishes abounded for the local teams, with the girls garnering eleven golds and silvers and the boys nine.  Firsts for the girls went to Sara Schmeling in the long jump with a leap of 16'1.5"; Emma Swanson in the 3000 meter run with a time of 11:23.21; Mady Smith in the 100 hurdles with a time of 17.53; and the 1600 medley relay (Mady Smith, Savana Fuller, Reagen Rumelhart, and Emma Swanson) which ran it in 4:46.41.  

    Clay Billheimer was a double winner for the boys as he took golds in the both the 800 and 1600 meter runs.  He won the former in 2:06.9,  and the latter in a time of 4:39.23, establishing meet records in both.  Also capturing first places were Caden Wardyn in the long jump with a leap of 18'11.5"; Dylan Soper in the 100 meter dash with a time of 11.76; Noah Nelson in the 3200 meter run in 10:14.20; and the 400 hurdle relay (Cole Boyer, Gabe Rowley, Caden Wardyn, and Grady Laabs) in a time of 1:04.32. 

    Second place finishers for the girls were Mady Kelsey in the shot put, Lauryn Embleton in the 800 meters and the 300 meters, Swanson in the 1500 meters, and the 400, 800, and 3200 meter relay teams.

    For the boys, Quenton Younker placed second in the shot put, with Noah Nelson finishing second in the 800 meters.  The 1600 meter relay team also finished in second place.

    Boys' coach Tyler Mosbach was pretty pleased with his team's effort.  "It was a very good meet.  We had a lot of sore bodies like any team at this point, but the guys never wanted to quit.  Even when I forced them to shut it down for the night, the desire to compete was still there.  I was very proud of their effort and scoring over 150 points is a pretty good accomplishment.  Going into next week we have our big conference meet and are one week closer to the state qualifier at Van Meter"

    The WCAC meet next Tuesday, May 1 is the next challenge for the Chargers.  Ogden will host this years' meet, with the the first events to begin at 4 PM.

 

 

Girls'Results                                                                     Boys' Results

Shot Put        2nd: Mady Kelsey, 34'.5"                           2nd: Quenton Youker, 40'8"

                       DNP: Kalli Kinney, 30'5.75"                       5th: Sam Madsen, 38'5"

 

Discus           8th: Mady Kelsey, 78'9.5"                          5th: Collin Stowe, 104'8"

                       DNP: Kalli Kinney, 72'3"                            6th: Bryce Littler, 101'9.5"

 

High Jump    No entries                                                   6th: Caden Wardyn, 5'8"

 

Long Jump   1st: Sara Schmeling, 16'1.5"                    1st: Caden Wardyn, 18'11.5"

                      DNP: Belle Policky, 11'6"       

 

100 m dash  7th: Reagan Rumelhart, 14.12                1st: Dylan Soper, 11.76

                      DNP: Belle Policky, 15.41                         DNP: Ben Kingery,12.68

 

200 m dash  3rd: Savana Fuller, 27.87                        3rd: Dylan Soper, 24.18

                      DNP: Emily Vogl, 31.65                            5th: Justin Plowman, 24.79

 

400 m dash  3rd: Sara Schmeling, 1:05.62                 3rd: Clay Billheimer, 54.29

                       8th: Sabrina Ure, 1:13.76 .                      7th: Quenton Spack, 57.81 

 

800 m run    2nd: Lauryn Embleton, 2:42.35               1st: Clay Billheimer, 2:06.90              

                      4th: Sophie Danker, 2:47.50                    2nd: Noah Nelson, 2:10.1

 

1500 m run (G)   2nd: Emma Swanson, 5:29.60

                             3rd: Lauryn Embleton, 5:40.72

 

1600 m run (B)                                                               1st: Clay Billheimer, 4:39.23

                                                                                        3rd: Noah Nelson, 4:41.63

 

3000 m run (G)  1st: Emma Swanson, 11:23.21

                            2nd: Lauryn Embleton, 11:45.35

 

3200 m run (B)                                                               1st: Noah Nelson, 10:14.20

                                                                                         6th: Ben Young, 11:54.01

 

100 m hurdles (G)  1st: Mady Smith, 17.53

                                 6th: Charlotte Colling, 20.07

 

110 m hurdles (B)                                                          DQ: Cole Boyer

 

400 m hurdles   4th: Audrey Stowe, 1:16.75              3rd: Grady Laabs, 1:05.62

 

400 relay   2nd: Reagan Rumelhart, Sara                  3rd: Gabe Rowley, Cole Boyer, 

     Schmeling, Mady Smith, Savana Fuller, 54.13      Austin Wierick, Dylan Soper, 47.66

 

800 relay  2nd: Reagan Rumelhart, Audrey              4th: Gabe Rowley, Justin Plowman, Kolby                 Stowe, Mady Smith, Savana Fuller, 1:57.17         Jacobe, Dylan Soper, 1:41.56 

    

1600 relay  5th: Emma Swanson, Sara                      2nd: Caden Wardyn, Carter Schildberg, 

    Schmeling, Emma Vogl, Sophie Danker, 4:48.82      Quenton Spack, Clay Billheimer, 3:42.34 

 

3200 relay  2nd: Audrey Stowe, Keely Vasey,           4th: Garrett Young, Carter Schildberg,

   Rylee Sloss, Sophie Danker, 11:08.16                            Donnie Swanson, Jason Goff, 9:35.83

 

800 medley   7th: Belle Policky, Reese Coffman,      3rd: Ben Kingery, Justin Plowman, Carter,

               Kylie Young, Emma Vogl, 2:20.51                   Schildberg, Quenton Spack, 1:46.73

 

1600 medley  1st: Mady Smith, Savana Fuller,         3rd: Austin Wierick, Kolby Jacobe, 

      Reagan Rumelhart, Emma Swanson, 4:46.41        Carter Schildberg, Garrett Young, 4:08.33

 

400 hurdle relay  3rd: Jenna Stringer, Reese           1st: Cole Boyer, Gabe Rowley, Caden Wardyn,

 Coffman, Charlotte Colling, Audrey Stowe, 1:21.70      Grady Laabs, 1:04.32

 

Girls' Team Scoring                                                    Boys' Team Scoring

IMM-M               156                                                     IKM-M               181

Panorama         150                                                     ACGC                151

ACGC                  144                                                     Panorama       114

Audubon .            77                                                     Audubon            71

CRB                    74.5                                                    Ex-EHK              71

Gldn-Ralston    63.5                                                     Gldn-Ralston    49

Wx-EHK                31                                                    CRB                    40

                                                                                       Paton-Chrdan   11 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags