Please reload

Recent Posts

    Seven Charger volleyball players are on top ten lists in WCAC statistics through games played on Tuesday, Sept. 18.  Makayla Hoing holds down the...

VB Girls Rank Well in WCAC Statistics

September 21, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Beeler Brings Home Gold from Crusader Invitational; ACGC Finishes Sixth

January 6, 2019

    A "less than full squad" of Charger wrestlers finished sixth at the Crusader Invitational at Coon Rapids yesterday.   Injury and illness have hit the team, resulting in several open weights for the ACGC grapplers, with Seth Danker, Gunner Larsen, and Easton Benson unable to perform in the two meets since the holiday break.

    All nine of the Chargers who did wrestle yesterday scored points, with Blaine Beeler claiming the 120 lb. title.  After drawing a bye in the first round, Beeler pinned the same opponent twice to take home the gold.  His two falls were over Michael Goff of South Central Calhoun in times of 1:11 and 1:24.

    The Rowley brothers, Cale at 126 lb. and Gabe at 145 lb., and Ben Kingery at 195 lb. finished third for the Chargers.  Gabe won three matches which put him over the coveted twenty win mark for the season.  Taking fourth was Dawson Muller at 113 lb. and Gage Buttler at 220 lb.  Gavin Cornelison at 170 lb. placed fifth, while Devon Oberholtz at 152 and Cole Plowman at 182 both finished in sixth place.

     Kingery claimed the fastest fall on the day when he threw Panorama's James Hein in 47 seconds.  Gage Buttler was close behind with a fall in 49 seconds over Zach Lee of CRB.

    South Central Calhoun claimed the team title with 164 points.  The Chargers totaled 89 points to finish sixth in the ten team meet.

    Next up for the team is a four team dual meet on Thursday on the Chargers mats.  ACGC will host teams from Riverside (Oakland), Tri-Center (Neola), and Woodbine, with first matches to begin at 5:30.

    

ACGC results:

 

113 lb:  Dawson Muller (8-8) placed 4th

Round 1:  John Schroeder (Riverside) over Muller by fall, 5:53

Round 2:  Ayden Toms (So. Central Calhoun) over Muller by fall, 1:07

3rd place match:  Logan Christe (Panorama) over Muller by fall, 2:21

 

120 lb:  Blaine Beeler (19-6 ) placed 1st

Quarterfinals:  Beeler received a bye

Semifinals:  Beeler over Michael Goff (So. Central Calhoun) by fall, 1:11

1st place match:  Beeler over Michael Goff (So. Central Calhoun) by fall, 1:24

 

126 lb:  Cale Rowley (11-9) placed 3rd

Round 1:  Justin Garcia (WCV) over Rowley by fall, 3:52

Round 2:  Peyton Clipperton (CRB) over Rowley by fall, 0:29

3rd place match:  Rowley over Levi Klenda (Ex-EHK)) by fall, 1:06

 

145 lb:  Gabe Rowley (22-6) placed 3rd

Quarterfinals:  Rowley over Drew Belden (WCV)by fall, 3:00

Semifinals:  Jake Van Houten (Saydel) over Rowley by dec, 10-3

Consolation semifinals:  Rowley over Dylan McDonald (Riverside) by fall, 2:32

3rd place match:  Rowley over Belden by MD, 13-2

 

152 lb:  Devon Oberholtz (10-17) placed 6th

Round 1:  Garrett Quirk (East Sac) over Oberholtz by fall, 1:47

Round 2:  Noah Kirtley (Panorama) over Oberholtz by fall, 2:50

Round 3:  Chase McAlister (So. Central Calhoun) over Oberholtz by fall, 0:34

Round 4:  Mario Houser (Riverside) over Oberholtz by fall, 0:45

Round 5:  Austin Pyler (Saydel) over Oberholtz by fall, 3:45

 

170:  Gavin Cornelison (13-8) placed 5th

Quarterfinals:  Cornelison over Chase Scheidegger (So. Central Calhoun) by fall, 3:48

Semifinals:  Garrett Bruce (East Sac) over Cornelison by fall, 4:42

Consolation semifinals:  Gunner Powell (WCV) over Cornelison by dec, 11-10

5th place match:  Cornelison over Scheidegger by fall, 3:43

 

182:  Cole Plowman (8-14) placed 6th

Quarterfinals:  Lane Snyder (East Sac) over Plowman by fall, 0:50

Consolation round 1:  Plowman received a bye

Consolation semifinals:  Javyn Bladt (Audubon) over Plowman by fall, 3:42

5th place match:  Lane Snyder over Plowman by fall, 1:41

 

195:  Ben Kingery (19-7) placed 3rd

Quarterfinals:  Kingery received a bye

Semifinals:  Bennett Durham (Saydel) over Kingery by dec, 11-4

Consolation semifinals:  Kingery over James Hein (Panorama) by fall, 0:47

3rd place match:  Kingery over Austin Corbin (East Sac) by fall, 1:41

 

220:  Gage Buttler (11-11) placed 4th

Round 1:  Buttler over Zach Lee (CRB) by fall, 0:49

Round 2:  Brian King (So. Central Calhoun) over Buttler by fall, 1:32

Round 3:  Dylan Obermeier (Audubon) over Buttler by fall, 1:12

Round 4:  Buttler over Ross DeGroat (Riverside) by fall, 0:53

3rd place match:  Zak Custard over Buttler by fall, 0:49

 

Team Scores

South Central Calhoun   164

West Central Valley        127

Panorama                        111

Audubon                             90.5

AC/GC                                 89

Riverside (Oakland)           68.5

Coon Rapids-Bayard         62

Saydel                                 50

Exira-Elkhorn-Kimbllton     4

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags