Please reload

Recent Posts

    Seven Charger volleyball players are on top ten lists in WCAC statistics through games played on Tuesday, Sept. 18.  Makayla Hoing holds down the...

VB Girls Rank Well in WCAC Statistics

September 21, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Charger Track Teams Face Stiff Competition at Audubon; Boys Finish Fourth, Girls Sixth

April 24, 2019

    Boys' track teams from the Western Iowa Conference claimed the top three spots at the Wheeler Relays held in Audubon yesterday, while the Chargers finished fourth in the twelve team meet.  Underwood, Treynor, and IKM-Manning all finished ahead of the local cindermen in the highly competitive meet.  

    Charger Noah Nelson continued his mastery in the long distance events, as he won both the 1600 and 3200 meter runs, with times of 4:43.80 and 9:59.82 respectively.  Each of Nelson's times were less than one second off his season bests.  Nelson's two golds were the only first place finishes by the Charger team.  Senior sprinter Dylan Soper won two silvers when he finished second in both the 100 and 200 meter dashes with times of 11.72 and 24.30.

    The Charger girls found the competition equally as keen, finishing with its lowest point total of the season at 48 which placed ACG in sixth place among the ten girls' teams at the meet.  Panorama continued its season long dominance, as it captured the title with 152 points.

    Kate Crawford took home the only gold for the Chargers, as she won the 800 meters in a time of 2:29.82.  Crawford's time marks the first time she has gone under 2:30 and gives her the best time run by WCAC competitors this spring.

    The girls picked up two second place finishes, as Madison McDermott threw the discus 108'8" and the 3200 relay made up of Audrey Stowe, Lauryn Embleton, Rylee Sloss, and Crawford ran the oval in 10:33.28.

    The teams will have an opportunity to compete at home tomorrow (Thursday), when they host seven other schools in a co-ed meet beginning at 5 PM.

   

Complete Boys' Results                                               Complete Girls' Results

Shot put: Quynton Younker, 4th, 44'11"                      Shot put: Madison McDermott, DNP, 33'3"

  Sam Madsen, DNP, 43'4"                                              Madalyn Kelsey, DNP, 32'6"

Discus:  Quynton Younker, 5th, 125'9"                        Discus: Madison McDermott, 2nd, 108'8"

  Bryce Littler, DNP, 111'2"                                             Madalyn Kelsey, DNP, 83'7"

Long jump: Charlie Crawford, DNP, 16'11"                 Long jump: Chloe Largent, DNP, 13'3"

High jump: Clayton Wardyn, No height                       High jump: Chloe largent, 3rd, 4'6"

100 meters: Dylan Soper, 2nd, 11.72                         100 meters: Kendra Campbell, DNP, 15.13,

  Jacob Fox, DNP, 12.51                                                  

200 meters: Dylan Soper, 2nd, 24.30                         200 meters: Savana Fuller, 6th, 28.38

  Austin Wierick, 6th, 25.00                                            Emma Vogl, DNP, 33.11

400 meters: Austin Wierick, 4th, 55.78                      400 meters: Sophie Danker, DNP, 1:11.40

  Charlie Crawford, DNP, 57,39                                       Chelsea Larsen, DNP, 1:14.77

800 meters: Noah Nelson, 3rd, 2:10.28                      800 meters: Kate Crawford, 1st, 2:29.82

1600 meters: Noah Nelson, 1st, 4:43.80                      Sophie Danker, DNP, 2:52,49

3200 meters: Noah Nelson, 1st, 9:59.82                    1500 meters: Rylee Sloss, 5th, 5:36.84

  Donnie Swanson, DNP, 11:51.12                                  Lauryn Embleton, DNP, 5:57.27

400 relay: Jacob Fox, Kolby Jacobe, Ben                   3000 meters: Jackie Trujilo-Garcia, 5th, 

  Kingery, Cayden Jensen, DNP, 48.75                          13:46.16, Keley Vasey, 6th, 14:32.87

800 relay: Jacob Fox, Kolby Jacobe, Lucas               400 relay:  Reagan Rumelhart, Emma Vogl,

  Marsh, Ben Kingery, DNP, 1:42.72                               Kylie Young, Kennedy Young, DNP, 1:00.44

1600 relay: Charlie Crawford, Kolby Jacobe,            800 relay: Kennedy Young, Kylie Young, Kendra

  Zach Moon, Clayton Wardyn, 5th, 3:58.89                  Campbell, Sophie Danker, DNP, 2:10.83

3200 relay: Charlie Crawford, Gabe Rowley,             1600 relay: Savana Fuller, Kendra Campbell,

  Noah Nelson, Clay Billheimer, 3rd, 8:48.46                Audrey Stowe, Reagan Rumelhart, 

110 hurdles: Clayton Wardyn, DNP, 19.65                    DNP, 4:51.52

400 hurdles: Gabe Rowley, DNP, 1:04.94                   3200 relay: Audrey Stowe, Lauryn Embleton, 

Shuttle hurdles: Clayton Wardyn, Ben Kingery           Rylee Sloss, Kate Crawford, 2nd, 10:33.28

  Kolby Jacobe, Cayden Jensen, DNP, 1:14.96           100 hurdles: Jenna Stringer, DNP, 19.88,

800 medley: Austin Wierick, Gabe Rowley,                  Mia Schreck, DNP, 21.63

  Dylan Soper, Lucas Marsh, DNP, 1:48.18                 400 hurdles: Audrey Stowe, 5th, 1:15.22

1600 medley: Austin Wierick, Dyan Soper,                Shuttle hurdles: Charlotte Colling, Paxton

  Gabe Rowley, Clay Billheimer, 3rd, 3:55.10                Schneider, Mia Schreck, Jenna Stringer,

                                                                                          DNP, 1:25.35

Boys' team scores:                                                       800 medley: Reagan Rumelhart, Emma Vogl, 

Underwood                     136                                           Savana Fuller, Kate Crawford, 4th, 2:04.52

Treynor                            101                                       1600 medley: Reagen Rumelhart, Savana

IKM-Manning                    73                                           Fuller, Kate Crawford, Lauryn Embleton,

ACGC                                  67                                           4th, 4:54.93

AHSTW                              38

Audubon                           35                                        Girls' team scores

CAM                                   29                                        Panorama                       152

Tri-Center                         26                                        Treynor                            104

Exira-EHK                         24                                        Audubon                            74

Panorama                         22                                        Underwood                       63

Coon Raids-Bayard          19                                        IKM-Manning                    59

Griswold                            18                                       ACGC                                  48

                                                                                       Griswold                            39

                                                                                       Clarinda                             27

                                                                                       CAM                                    21

                                                                                       Exira-EHK                            1

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags