Please reload

Recent Posts

    Seven Charger volleyball players are on top ten lists in WCAC statistics through games played on Tuesday, Sept. 18.  Makayla Hoing holds down the...

VB Girls Rank Well in WCAC Statistics

September 21, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Charger Track Teams Both Place Third at WCAC Meets

May 3, 2019

    The ACGC track teams made a strong showing at the WCAC meet last night in Panora, as both squads finished third among the twelve teams in their respective meets.  The Charger girls finished with 99.5 points which garnered the third spot behind Panorama's score of 159 and Van Meter's 110 points.  The local boys tallied 69 points while Madrid placed first with 148 and Des Moines Christian was runner-up with 111.  The competition was keen, as many state ranked athletes participated in last night's event. 

    The Charger girls claimed four first places and an equal number of second place finishes.  Kate Crawford was involved in three of the golds and one of the silvers captured by the Chargers.  She won both the 1500 and 3000 meter runs in times of 5:03.29 and 10:37.13 respectively and also anchored the 1600 meter medley relay to a first place finish with a total time of 4:28.89.  Reagan Rumelhart and Savana Fuller each ran a 200 leg, with Audrey Stowe running the 400 leg and Crawford finishing with an 800.  The other gold medal was won by Madison McDermott who won the discus with a throw of 121'1".

    McDermott nearly won a second gold, as she heaved the shot 36'6.5, which was just one inch short of first place.   Chloe Largent turned in her best performance of the season, as she finished second in the high jump with a jump of five feet even.  Fuller ran well in the 100 meters, taking second place with a time of 13.31.  Crawford finished as the runner-up in the 800 meters with a time of 2:26.67.

    The boys were unable to capture any gold yesterday but did place second in three events.  Dylan Soper took the silver in the 100 meters in 11.53 seconds, while Noah Nelson placed second in the 3200 meter run with a time of 9:58.93.  The 3200 meter relay team consisting of Charlie Crawford, Zach Moon, Nelson and Clay Billheimer also finished second in a time of 8:34.79.

    The final regular season meets will be this coming Monday, May 6 when the girls travel to Nevada and the boys will host a meet on the Charger oval.  The boys meet will begin at 5 PM.

       

Complete ACGC girls' results:                                          Complete ACGC boys' results:

Shot put: Madison McDermott, 2nd, 36'6.5";                    Shot put: Quynton Younker, 3rd, 46'4";       

  Madalyn Kelsey, No distance recorded                         Sam Madsen,  4th, 45'8.5"

Discus: Madison McDermott, 1st, 121'1";                      Discus: Quynton Younker, 3rd, 127'11";          

  Madalyn Kelsey, No distance recorded                         Bryce Littler, No distance recorded

Long jump: Chloe  Largent, 8th, 13'7"                            Long jump:  Gabe Rowley, 8th, 18'00.25;

                                                                                             Charlie Crawford, No distance recorded

High jump:  Chloe Largent, 2nd, 5'0";                             High jump: Cayden Jensen, No height re-

  Keely Vasey, No height recorded                                    corded; Clayton Wardyn, NHR

100 meters: Savana Fuller, 2nd, 13.31;                         100 meters: Dylan Soper, 2nd, 11.53;

  Belle Policky, DNP, 14.97                                                Austin Wierick, DNP, 12.09

200 meters:  Savana Fuller, 7th, 28.41;                         200 meters:  Dylan Soper, 3rd, 23.73;

  Emma Vogl, DNP, 32.90                                                   Austin Wierick, DNP, 24.52

400 meters:  Sophie Danker, DNP, 1:10.83;                   400 meters:  Kolby Jacobe, DNP, 57.59;

  Chelsea Larsen, DNP, 1:15.09                                          Charlie Crawford, DNP, 57.78

800 meters:   Kate Crawford, 2nd, 2:26.67;                   800 meters:  Clay Billheimer, 6th, 2:09.62;

  Lauryn Embleton, DNP, 2:46.18                                       Zach Moon, No time recorded

1500 meters:  Kate Crawford, 1st, 5:03.29;                  1600 meters: Clay Billheimer, 3rd, 4:43.53;

  Rylee Sloss, 3rd, 5:25.63                                                 Noah Nelson, 4th, 4:44.53

3000 meters:  Kate Crawford, 1st, 10:37.13;                3200 meters:  Noah Nelson, 2nd, 9:58.93,

  Rylie Sloss, 4th, 12:13.68                                                Donnie Swanson, No time recorded

100 meter hurdles:  Jenna Stringer, DNP,                    110 meter hurdles:  Clayton Wardyn, DNP,

  19.51;  Charlotte Colling, DNP,  20.48                            19.54   

400 meter hurdles: Audrey Stowe, 4th,                        400 meter hurdles: Gabe Rowley, 8th, 

  1:14.31; Jorja Hoover, 8th, 1:17.63                                1:-1.38; Kolby Jacobe, DNP, 1:06.83

400 relay: Reagan Rumelhart, Savana Fuller,             400 relay: Jacob Fox, Kolby Jacobe, Ben

  Belle Policky, Kennedy Young, 8th, 56.52                     Kingery, Cayden Jensen, 8th, 49.01

800 relay: Reagan Rumelhart, Belle Policky,               800 relay:  Jacob Fox, Clayton Wardyn, 

  Kennedy Young, Kendra Campbell, DNP, 2:04.91        Lucas Marsh, Ben Kingery, DNP, 1:41.66

1600 relay: Audrey Stowe, Rylee Sloss, Jorja             1600 relay: Gabe Rowley, Charlie Crawford

  Hoover, Sophie Danker, 8th, 4:39.82                             Dylan Soper, Austin Wierick, 8th, 3:50.61

3200 relay: Audrey Stowe, Jorja Hoover, Sophie        3200 relay: Charlie Crawford, Zach Moon,

  Danker, Lauryn Embleton, 4th, 10:37.02                      Noah Nelson, Clay Billheimer, 2nd, 8:34.79

800 medley: Belle Plicky, Emma Vogl, Reagan           800 medley: Jacob Fox, Reid Rumelhart, 

  Rumelhart, Sophie Danker, DNP, 2:15.47                    Cayden Jensen, Lucas Marsh, DNP, 1:48.35

1600 medley: Reagan Rumelhart, Savana Fuller       1600 medley: Dylan Soper, Gabe Rowley, 

   Audrey Stowe, Kate Crawford, 1st, 4:28.89                Austin Wierick, Clay Billheimer, 6th, 3:57.28

Shuttle hurdle: Charlotte Colling, Paxton Schnei-      Shuttle hurdle: Clayton Wardyn, Seth Danker,

  der, Mia Schreck, Jenna Stringer, 7th, 1:33.74           Kolby Jacobe, Cayden Jensen, 8th, 1:13.42

                         

Girls' team scores:                                                         Boys' team scores:

Panorama                     159                                            Madrid                         148

Van Meter                     110                                            DMC                              111

ACGC                               99.5                                         ACGC                               69

Madrid                            98                                            Wood Academy              66

Earlham                         80                                             Earlham                         59

Pleasantville                  41                                             Van Meter                      54.5

Ogden                             41                                             WCV                                51

I-35                                 38                                             I-35                                 44

W-G                                 32                                            Ogden                             38

DMC                                23                                            Pleasantville                  38

WCV                                11.5                                         Panorama                      35

Wood Academy               6                                             W-G                                27.5

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags